Exhibice ve šplhu

Na Olympijském festivalu se o uplynulém víkendu šplhalo na laně. Organizátoři ze Sokola Brno I z pověření Česká gymnastická federace - Czech Gymnastics Federation uspořádali během víkendu 3. a 4. 8. exhibiční závod a lano pro veřejnost.

Jak každý fanoušek sportu pod širým nebem ví, vše je o počasí. Když prší, není to ono, ale my jsme měli štěstí a v sobotu 3. 8. poprchalo jen ráno, když se za námi přišli podívat organizátoři s hlavním moderátorem akce Mírou Lencem. Když o hodinku později světová rekordmanka a olympionička Bára Špotáková přišla udělat medailonek s jiným světovým rekordmanem ve šplhu Matějem Ciglem, vše už bylo prosluněné a připravené na exhibici v krásném prostředí s výhledem na jezero a vodní sporty. Neděle bohužel nejen nám překazila celý den, když během nejvyšší návštěvnosti areálu přišel silný déšť a vítr, během kterého se areál vyprázdnil a donutil organizátory přerušit akci.

Čtěte report ze sobotní exhibice ve šplhu na laně bez přírazu. Díky Natanaelovi z klubu Svět šplhu za report, ředitelování a moderování závodu.

 

Netradiční délka - 3 m
A když už exhibice, řekli si organizátoři, že k tomu přistoupí netradičně. Otevřela se kategorie na 3 m, kterou plně obsadili závodníci a závodnice tradičně ze Sokola Dvůr Králové nad Labem. Protože všichni účastníci a účastnice se přihlásili o další kategorie na 4,5 m, nebudu je tu jmenovat, ale musím všem sklonit klobouk, protože to byly zajímavé souboje a neuvěřitelné výkony, které jsme měli možnost u nejmladších vidět.

Žactvo - 4,5 m
Začíná se nám stávat celkem často, že žen a dívek dorazí více jak chlapců. I v případě nejmladších to bylo tentokrát potvrzeno. Čtyři žáci a pět děvčat. Malý velký bojovník Tomáš Levitner, ročník 2017, si získal srdce publika. I když mu bylo pouhých sedm let, šplhal jako zkušený závodník a jeho čas se s každým pokusem zlepšoval. Jakub Poloprudský (další z miláčků publika) je o rok starší od Tomáše, a tedy i silnější, podle toho čas byl o pár vteřin níže. Petr Zelenka nebo Matěj Holan jsou již ostřílenými závodníky a jejich nejlepší časy dělilo 0,31 s. Rychlejší byl tentokrát Matěj s časem 5,37 s, oproti Petrovi za 5,68 s. U žaček nebudu pozornost věnovat časům, ale věřte, že to byly skvělé souboje, plné podpory od soupeřek ve stejné kategorii. Na takové závody je radost pohledět. Mohli jsme vidět Annu Poloprudskou (ta brala zlatou medaili), Šárku Škaryktovou (stříbro), Kateřinu Schreiberovou (bronz) a pak Karolínu Lukášovou a Amálii Plškovou. Všechny slečny bojovaly srdnatě do posledního kola a děkujeme, že jsme je mohli u jezera Most přivítat.

Ženy a dorostenky - 4,5 m
Římský císař Caesar údajně prohlásil Veni, vidi, vici. A odmyslíme-li si to poslední, tedy zvítězil jsem, můžeme náhodou procházející závodnici Veroniku Szabóovou (o které jste již mnohé četli a slyšeli) právě tak označit. Objevila se pod pódiem našeho sportu a přišla vlastně jen pozdravit a než se nadála, byla registrovaná a šup pod lano. Ale místo po ní ještě obsadila jedna bojovná závodnice – Alena Vídeňská. Ta si zaslouží obdiv a podporu, protože to nevzdala. Bylo vidět, že lano jí oproti rozcvičení nějak nešlo do rukou a byť se nahoru trochu trápila, došplhala za velkého aplausu a podpory ostatních účastníků až nahoru. A následující tři závodnice mezi sebou bojovaly skutečně do posledního kola. Nejdříve Natálie Moláčkova zašplhala osobní rekord a dlouho se držela na medailové pozici, ale pak proletěla mladičká Anežka Holanová a tu zase překonala velmi zkušená Janička Hurdálková. No, co Vám budu popisovat, co pokus a závodnice, to super souboj. Ale vítězka byla odjinud a zaměřující se hlavně na úplně jiný sport – rychlolezení (o tom uslyšíte ještě na Olympiádě). Lucie Mrázová je českou rekordmankou právě v rychlolezení a mimo jiné i skvělou reprezentantkou lezení na obtížnost. Šplh na laně je pro ni vlastně takový doplněk navíc, ke kterému ji prý vše důležité řekl a poradil Matěj Cigl. A je vidět, že potenciál na časy hluboko pod 5 vteřin tam rozhodně je. Z Olympijského festivalu si odvezla za přítomností svého želvího talismanu čas 5,05 s a příslib, že na MČR bychom mohli očekávat čas výrazně odvážnější. Ale všem ženám a dorostenkám bychom rádi poděkovali za účast, skvělé a napínavé souboje a skvělou atmosféru, kterou jste nám pomohly vytvořit.

Dorost - 4,5 m
Jak mezi ženami byly souboje napínavé, mezi dorostenci bylo celkem jasno od prvních kol. Jakub Schreiber bojoval úspěšně sám s sebou a podařilo se mu lano zdolat. Další Vítek Duník byl něco podobného jako zmiňovaná Verča Szabóová. Přišel si lano zkusit a ejhle, viděli jsme od něj pěkný první pokus, kdy ke smůle organizátorů chtěl pokračovat na zbytek festivalu a šplh opustil s přesto pěkným časem. Smolnou bramborovou příčku si domů odvezl Tomáš Erban. Bronz v pěkném výkonu z posledního kola vybojoval Michal Lukáš. Stříbro v osobním rekordu, který mohl ovšem v posledním kole ještě stáhnout, nebyl by-li ledabylé dohmátnutý pokus, zaslouženě v čase 3,52 s vyšplhal Michal Zelenka. O zlatu nebylo pochyb od prvního kola – nejrychlejším mužem sezóny 2024 a troufnu si říci i aspirantem na zlatou medaili je Marek Novotný a jeho úžasný čas 3,29 s.

Závod na 8 m
Vybavujete si, jak jsem zmiňoval, že exhibici jsme pojali netradičně a umožnili šplhat na 3 m nebo ve více kategoriích? Právě poslední závod exhibičního dne nenazvu obvykle kategorií mužů a masters, ale jednoduše závodem na 8 m, protože jsme se nebáli experimentovat. A díky odvaze některých žen a dorostenek a žáků a dorostenců jsme viděli asi něco, co si jiný organizátor nikdy nejen nedovolil, ale asi ho ani nenapadlo uspořádat (a to uspořádání ženských kategorií je přitom stále netradiční záležitostí). Nebudu Vás více napínat a největší zajímavosti jsou: Jana Hurdálková například porazila pár zástupců mužského pohlaví. Naprostý nováček našeho sportu Tomáš Pelhřimovský by vyšplhal i rychleji, ale bylo vidět, že lano je pro něj dost nezvyklým sportem. Tomáš Erban nebo Michal Lukáš skončili zhruba v polovině startovního pole (a na to, že jsou dorostenci je to slušný výsledek). Pavel Čambala dostál svému # PPD. Na Adamovi Koválovi je vidět, že trénuje s nejrychlejšími muži v republice a forma mu začíná gradovat. Karel Janda nebo Matouš Kubíček se zdá, se vracejí do formy a u Karla jeho čas je téměř neuvěřitelným. Filip Šmejkal se nechtěl nechat zahanbit mladičkým Markem Novotným, ale bohužel mu pár setinek chybělo. Nejrychlejší dorostenec si zašplhal osobní rekord pod 7 sekund a bral na 8 m pěkné páté místo (6,92 pro Marka Novotného, pokud jste zapomněli, že vyhrál dorostence). Ondra Klíč se věnuje více dovolenkování a výletům s přítelkyní (která si snad poprvé zkusila lano a tak malinko chybělo k došplhání (jak úsměvně Ondra prohlásil). Tomu také odpovídaly jeho pokusy.

Závod na 8 m - tři nejrychlejší
No a tři nejrychlejší muži světa jsou asi všem jasní (všechno světoví rekordmani). Souboj mezi Martinem a Adamem by se klidně mohl vepsat do dějin podobně, jako souboj mezi Martinem Trnkou a Patrikem Valutem na MČR (ale to je už pro historiky a fajnšmekry). Řekněme, že oba si přivezli neuvěřitelnou formu a Martin byl s časem 5,55 před Adamem a jeho 5,58. Pak to Adam stáhl o setinku na 5,57 a Martinovi to úplně nevyšlo. Poslední kolo, Adam usedá, Adam letí a věřte mi, že to mám v oku a poznám rychlý a dobrý pokus s potenciálem. Inu, Adam těsně za svým osobním rekordem a dohmat 5,44 s. Martin usedá, maká jako blázen, sledujeme stopky s napětím... Aby Martinovi nevyšly poslední sáhy a nedohmátl, takže 5,70 s a smolný bronz. No a pak je tam Matěj Cigl a ten tak nějak leze vlastní ligu na 10 sáhů (jo, je to šílené) a hluboko pod 5 vteřin. Tentokrát za 4,80 s (jen tak jakože nic).

Jak exhibici hodnotím jako ředitel závodu a moderátor? Vážení čtenáři, věřím, že většina z vás se akce účastnila a rád bych za to poděkoval. Bez účasti všech zmíněných (a nezmíněných z kategorie na 8 m), atmosféry, kterou jste spolu s doprovodem vytvořili a skvělým počasím, by to nebyl tak dobrý zážitek, jako z celého dne mám. Skutečně a upřímně děkuji.

Pevně doufám, že se všem Olympijský festival líbil a zkusili jste (nebo alespoň shlédli) i jiné sporty, kterých v areálu bylo skutečně mnoho. Organizátoři se velmi snažili vytvořit zajímavé prostředí pro všechny návštěvníky a já věřím, že tato akce bude patřit mezi ty, na které budete rádi vzpomínat. Děkuji také organizátorům z ČOV, kteří dělali vše pro to, aby nám zajistili kvalitní zázemí, děkuji Sokolu Brno I a ČGF za pomoc s organizací a také brigádníkům a Matěji Ciglovi, se kterým jsme to celé zvládli.

 

Budu se těšit zase někdy.
Natanael Měcháček

 

telefon

+420 731 149 080
(9:00 - 14:00)

Víkendové pronájmy rezervujte nejpozději ve čtvrtek do 16:00.